Projekt ESF 3.3

Masarykova základní škola ve Kdyni jako aktivní tvůrce kvalitního celoživotního vzdělávání

• začátek: 1.8.2006
  • ukončení: 30.6. 2008
  • poskytovatel: KÚ Plzeň – z finančních prostředků ESF
  • Program: Operační program Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ)
  • Priorita: 3 - Rozvoj celoživotního učení
  • Opatření :3.3 - Rozvoj kapacit dalšího profesního vzdělávání
  • Název GS: Rozvoj kapacit dalšího profesního vzdělávání
  • Výše schválené podpory: 2 077 440 Kč

Stručný popis projektu:

Ačkoliv jsme základní školou , jejíž hlavním cílem je především vzdělávání dětí, chtěli bychom se zaměřit také na výuku dospělých. Důvodů je hned několik:

1. Škola by měla být vždy centrem vzdělanosti ve svém městě.
  2. Další činností se daleko efektivněji využijí prostory školy v době mimo vyučování, protože kromě kroužků je škola v odpoledních hodinách či o víkendech nevyužita .
  3. Využijeme potenciál a schopnosti pedagogických pracovníků školy.
  4. Nabídneme široké veřejnosti kurzy, které řadě lidí pomohou při zvyšování kvalifikace nebo jim budou sloužit pro uspokojení vlastní touhy po vzdělání.
  5. V neposlední řadě je možnost přivýdělku motivací pro trvalé udržení kvalitních učitelů cizích jazyků na naší základní škole což zajisté ocení děti i rodiče.

Veškeré snažení Masarykovy základní školy navazuje na změnu doby a začlenění do EU. Mezi běžné trendy patří pružný systém celoživotního vzdělávání směřující z kamenných vzdělávacích institucí blíže k lidem, rychlý přísun informací a rutinní využívání výpočetní techniky, respektování rovných příležitostí na trhu práce atd…

V tomto duchu jsme začali vytvářet systémy vzdělávacích modulů pro dospělé, které jsou zaměřeny na čtyři základní oblasti - cizí jazyky ( NJ. AJ), český jazyk pro cizince,neboť se jejich počty stále zvyšují, samozřejmě na práci s výpočetní technikou a také na nácvik komunikačních dovednosti, jež ocení jak ženy po mateřské dovolené, tak lidé hledající zaměstnání. Jako partneři v projektu figurují místní továrny – Elitex, Kdynium a Strojírny Kohout. Jejich úkolem je spolupráce při vytváření kurzů spočívající ve zpětné vazbě tak, abychom vytvořili kurzy kvalitní a odpovídající požadavkům místních obyvatel.

Kurzy budou během prvního roku projektu vytvářeny a v další fázi budou odzkoušeny na pracovnících výše zmíněných továren. Kurzy budou připraveny vždy pro začátečníky a pokročilejší a zároveň se bude vyvíjet jejich e-learningová podoba, která umožní pomocí internetu výuku na dálku a nebo snadné doplňování chybějící lekce. Každý zájemce o doplnění vzdělání bude mít možnost vybrat si typ kurzu který odpovídá jeho schopnostem a a časovým možnostem.

V současné době vybraní učitelé kdyňské základní školy pracují na přípravách všech kurzů ve všech formách a byli osloveny partnerské firmy. Pokud vše půjde podle plánu, budou mít obyvatelé Kdyně a okolí do dvou let možnost kvalitního vzdělávání v místě bydliště, které zlepší jejich uplatnění na trhu práce.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky